Magnetofony szpulowe

Magnetofony szpulowe - czy to sprzęt tylko dla pasjonatów?

magnetofony szpulowe

Magnetofony szpulowe

Magnetofony szpulowe przeprowadzają odczyt ścieżki dźwiękowej dzięki głowicy magnetycznej. Z kolei ta odbiera zapis znajdujący się na taśmie magnetycznej, która nawinięta jest na dwie szpule. Głowica umożliwia także zapis dźwięku, choć nie jest to raczej główne przeznaczenie urządzenia jakim jest magnetofon.

Właściwości magnetofonów szpulowych

Choć magnetofony szpulowe nie cieszą się już taką popularnością jak w okresie swojej dominacji w latach 80., posiadają szereg właściwości, które sprawiają, że są one warte uwagi także i dziś. Mimo że aktualnie renesans przeżywają płyty winylowe i gramofony, taśma i magnetofon szpulowy oferują lepszą jakość dźwięku.

Muzyka z magnetofonów szpulowych

Muzyka ze szpuli pozbawiona jest niemal zupełnie szumów i artefaktów, a ponadto oferuje o wiele czystsze zmiany dynamiczne. Ta niespodziewana dominacja taśmy nad winylem wynika z o wiele krótszego procesu produkcyjnego, dzięki temu nośnik magnetyczny ma mniej "okazji" na nabycie mikrouszkodzeń. Magnetofony szpulowe w związku z tym charakteryzują się wyjątkowo dobrym odwzorowywaniem przestrzenności dźwięku, a zarazem jego czystością. Co zatem przesądziło o tak ogromnym spadku popularności urządzenia jakim jest magnetofon na rzecz odtwarzaczy cyfrowych?

Dlaczego magnetofony szpulowe przegrały z odtwarzaczami cyfrowymi?

Cóż, przede wszystkim cena, przystępność i bezawaryjność. Dużym problemem co była sama szpula - jest to nośnik po prostu duży, niewygodny i stosunkowo łatwo niszczący się wskutek magnesowania przez źródła zewnętrzne pól magnetycznych. Szpulowce były też po prostu duże. W porównaniu do przenośnych walkmanów, były po prostu ciężkimi klocami, nie tylko nieporęcznymi ale także według wielu - brzydkimi. Obecnie pewien problem stanowi pozyskiwanie szpul z taśmami. Jeszcze większym utrapieniem jest zdobycie samego magnetofonu. Aktualnie produkowane jest naprawdę niewiele nowych egzemplarzy, a stare często sprzedawane są z uszkodzeniami. Mimo tego, magnetofony szpulowe dla prawdziwych audiofilów są istną gratką, która dzięki temu, że oferuje wyjątkową jakość brzmienia, może nieść ze sobą pewne niewygodne konsekwencje.